ՍՆՆԴԱՄԹԵրքի անվտանգության կառավարման համակարգ
Սննդամթերքի անվտանգության կառավարման համակարգի` ԻՍՕ 22000-ի մոդելի հիմքում ընկած են սննդամթերքի անվտանգության ապահովման ՎՎՀԿԿ սկզբունքները, այդ թվում ռիսկերի վերլուծություն, կրիտիկականս հսկիչ կետերի որոշում, ՎՎՀԿԿ ծրագրերի մշակում։
Ստանդարտը կիրառելի է սննդամթերք և փաթեթավորում արտադրող ձեռնարկություններում, ինչպես նաև սննդամթերքի մատակարարման շղթայում ներգրավված բոլոր կազմակերպություններում։
ԻՍՕ 22000 սննդամթերքի արտադրության ոլորտի հիմնական ստանդարտներից մեկն է, որը սերտիֆիկացման շրջանակներում ապահովում է վստահություն, ճանաչելիություն և ընդհանուր հարթակ առևտրային հարաբերությունների համար։
Ինչ կտա Ձեր արտադրությունում ԻՍՕ 22000 ստանդարտի ներդրումը և դրա հետագա սերտիֆիկացումը
-Կատարել բազմաթիվ պատվիրատուների պահանջներ;
-Կատարել ազգային և միջազգային օրենսդրական ակտերի պահանջները՝ սննդամթերք արտադրողների մոտ ՎՎՀԿԿ համակարգի ներդրման մասով;
-Ապահովել սննդամթերքի անվտանգության արդյունավետ համակարգ ռիսկերի վերլուծության և հսկման կրիտիկական կետերի հիման վրա;
-Նվազեցնել անորակ և վտանգավոր սննդի թողարկումը՝ սննդամթերքի անվտանգության հստակ համակարգի ներդրման միջոցով;
-Ստանալ աշխարհում ամենաճանաչելի փաստաթղթերից մեկը, որն անհրաժեշտ է միջազգային շուկա արտահանելու համար։

Система менеджмента безопасности продуктов питания
В модель системы менеджмента безопасности пищевой продукции стандарта ISO 22000:2005 заложены принципы обеспечения безопасности пищевой продукции HACCP, в том числе анализ рисков, определение критических контрольных точек, разработа планов HACCP и т.д.
Стандарт применим к деятельности предприятий, производящих пищевую продукцию и упаковку, а также заведений общественного питания, транспортных и других компаний в цепочке поставке пищевой продукции.
ISO 22000 - основной стандарт для предприятий пищевой отрасли, обеспечивающий, в рамках сертификации, доверие, признание и общую платформу для торговых отношений.
Чем может помочь внедрение стандарта ИСО 22000 и его дальнейшая сертификация
Выполнить требования большинства заказчиков (сетей, ретейлеров, производителей пищевой продукции) к наличию у Вас как поставщика сертификатов ISO.
Выполнить требования национального и международного законодательства к наличию у организации пищевой отрасли системы HACCP;
Обеспечить эффективную систему пищевой безопасности в организации на основе анализа рисков и контрольных точек.
Минимизировать риски производства опасной или не качественной продукции (или оказания услуги) за счет четкой системы обеспечения безопасности пищевого производства.
Получить один из самых признаваемых документов, необходимых для вывода продукции на международные рынки.